Założona w 2022 r. firma Terragia z siedzibą w New Hampshire w Stanach Zjednoczonych opracowuje metodę przetwarzania masy biologicznej (celulozy) za pomocą drobnoustrojów termofilnych. New Hampshire opracowuje metodę obróbki masy biologicznej (celulozy) za pomocą drobnoustrojów termofilnych. Dzięki temu proces produkcji będzie tańszy i bardziej przyjazny dla środowiska.
Nauka
Reklama
Reklama
Walencja dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do końca tej dekady, ponieważ już teraz jest poważnie dotknięta ociepleniem, a ostatnio odnotowano rekordową temperaturę +46,8.
Nowy projekt obejmuje instalację ponad 6 600 paneli słonecznych, które mają generować 27% energii w mieście.
Panele fotowoltaiczne zostaną umieszczone na pięciu publicznych nekropoliach w całej Walencji, a ich łączna moc wyniesie 2,8 MW. Około 800 paneli zostało już zainstalowanych na trzech cmentarzach, co zmniejszy emisję CO2 o 140 ton rocznie.
Reklama
Zespół badaczy z Uniwersytetów w Lejdzie i Groningen w Holandii przeprowadził analizę szczątków zwierząt, które zostały znalezione na neolitycznym stanowisku archeologicznym o nazwie Swifterbant, zlokalizowanym w prowincji Flevoland. Wnioski naukowców, przedstawione w publikacji w Antiquity, pokazują, że już około 4200 lat p.n.e. żyjący wówczas ludzie zaczęli praktykować hodowlę zwierząt.
Według naukowców, w tym okresie lokalni mieszkańcy zaczęli hodować bydło, małe bydło rogate i świnie. Specjaliści twierdzą, że stało się to prawie 200 lat wcześniej niż wcześniej sądzono w środowisku naukowym.
Reklama
W oświadczeniu muzeum w odpowiedzi na pozew napisano: „W dniu 11 marca 2024 r. Rada Uniwersytetu Oksfordzkiego podtrzymała roszczenie Wysokiej Komisji Indii o zwrot brązowej rzeźby świętego Thirumangai Alwar”. Decyzja zostanie teraz przekazana do zatwierdzenia przez Komisję Charytatywną”.
Przedmioty będące przedmiotem sporu między stroną indyjską i brytyjską obejmują również jeden z największych diamentów, jakie kiedykolwiek znaleziono na Ziemi.
Reklama
Uniwersytet w Manchesterze zaprezentował robota, który jest w stanie skoczyć na odległość 120 metrów. Wcześniej tego typu konstrukcje były w stanie przeskoczyć jedynie 33 metry, co jednak stanowiło już 110-krotność ich rozmiarów.
W przeciwieństwie do zwykłego systemu kołowego, algorytm „skakania” jest bardziej skuteczny, gdy teren jest nierówny i niebezpieczny.
Reklama